SUPER 4A BLOG!
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Наша страница на Фејсбуку
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт
Picture

Исказујем себе кроз своје филмске ликове

2/26/2022

0 Comments

 
Интервју са Машом Рудовић водила Анђела Праизовић III4
Сазнавши да је недавно моја школска другарица освојила награду на такмичењу које не спада у уобичајена школска такмичења, већ, много више, у остварење бар једног делића сна многих средњошколаца који маштају о магичном свету филма, одлучила сам да са њом направим интервју и покушам да откријем њену тајну – како се то са седамнаест година подтаје режисер. 
​Када си схватила да је режија нешто чиме би волела да се бавиш у будућности и да ли је то био неки посебан моменат?
Од малих ногу ме је фасцинирао процес стварања филмова. Знала сам да је то моја будућност након што сам први пут погледала филм „Чувар моје сестре“ који ми је окупирао мисли месецима. Јавила ми се жеља да се опробам и своју фасцинацију неком темом, исто тако сугестивно, пренесем на публику. Да изазовем у публици осећање слично оном које је у мени побудио овај филм, једноставно, да је померим са седишта.
Picture
​Која је твоја мотивација у избору тема, мотива, ликова?
Унутрашњи осећај. Најсрећнија сам када исказујем себе дајући живот ликовима у нади да ћу поделити причу са другима.
Готово сви ствараоци у почетку имају неке узоре. Који режисер највише инспирише твој рад?
Режисер на кога се угледам дефинитивно би била америчка редитељка Грета Гервиг. Она највећу пажњу посвећује ономе што и мене окупира. Свиђа ми се то колико се бави психолошким развојем својих ликова, како их сагледава из више углова  исказујући све њихове добре као и лоше особине. 
​Да бисте наставили са читањем, кликните на Read More.

Read More
0 Comments

Цртање на патикама - позив или хоби?

2/14/2022

0 Comments

 
Интервју са Галом Крстић водила Теодора Ђорић
​Гала Крсић је ученица четвртог разреда Четврте гимназије у Београду, али и млада уметница из која је успела да из своје страсти за цртањем на патикама створи, већ сада, и веома успешан посао. Важно је рећи и да је у томе што воли и ради несебична и да радо помаже својим пријатељима добрим саветом или услугом, не тражећи ништа заузврат. Својим сјајним цртежима певача Hosierа и групе Queen на производима школске Ученичке компаније Vestrabrend, коју су основале и водиле њене другарице, Тамара, Соња и Теодора, допринела је да освоје треће место на регионалном такмичењу Ученичких компанија.
Њу и њене радове можете пронаћи на Инстаграму (@gallallaa), а у данашањем интервјуу ћемо сазнати шта јој је инспирација и зашто је одабрала баш овај помало необичан хоби.
Picture
​Колико дуго црташ и шта је то што те привлачи у том послу?
„Цртам откад знам за себе. Нема ту неког рационалнох објашњења. Одувек ме је занимала форма, дизајн, али посебно боја. Неко користи звук, неко речи, а боја је мој начин да се изразим. Волим различите нијансе жуте, наранџасте и зелене. То су ми заправо и омиљене боје.“
​
Откуда то да си одлучила да црташ баш на патикама?
„Постоји нешто што се зове 'култура патика' (sneaker culture), што заправо представља незаобилазни сегмент популарних стилова одевања. Постоје и заљубљеници у патике,  друштво које се на врло креативан начин посвећује свом фетишу, сакупља најразличитије моделе патика, посебан значај придаје дизајну. Тако се и појавио тај нови тренд који ми је, чим сам га уочила, постао веома занимљив – спајање онога што ја волим, цртања, и патика које свако од нас носи у некој одевној комбинацији. Када сам видела да неке од мојих омиљених звезда промовишу те осликане патике, преда мном се отворила још једна могућност, да спојим лепо и корисно.“
​Да бисте наставили са читањем, кликните на Read More.

Read More
0 Comments

„Тачка без зареза“ – филм Маше Рудовић

2/13/2022

1 Comment

 
​Маша Рудовић је ученица трећег разреда Четврте гимназије у Београду. Свој идентитет тражи и проналази у визуелним уметностима, а посебно место на листи њених интересовања заузима филм. Како сама каже, филм воли зато што је то језик који најбоље разуме и којим се најбоље изражава. Он јој даје слободу да прича о важним и непријатним темама о којима је тешко говорити. „Можда је то мој начин бробе и супротстављања ономе што ме погађа“, каже. Са тим циљем снимила је и филм „Тачка без зареза“, којим је конкурисала на овогодишљем фестивалу Прехлад – зимски Препад.
Њени покушаји и истраживања у подручју филмске уметности трају од првог разреда гимназије, мада, како каже, није имала довољно упорности и самопоуздања да у томе истраје до краја. И на овом успеху, у неку руку, може да захвали својој професорки Уметности и дизајна, Снежани Параносић, која је њен рад пријавила на конкурс пре него што је завршен. Тако је Машу обавезала да не одустане и да своју уметничку замисао доведе до краја. Њен филм освојио је прву награду, а многи који је познају и знају колико је даровита, прижељкују да овај успех буде истовремено и почетак првог поглавља једне успешне уметничке каријере. ​
Picture
Машина изјава за билтен овогодишњег фестивала "Прехлад"
​Да бисте наставили са читањем, кликните на Read More.

Read More
1 Comment

Када часовници заћуте

2/9/2022

0 Comments

 
„Волим када часовници заћуте и на неко време стварам независно од принципа пролазности.“
​
​Интервју са Машом Петровић водила Теодора Ђорић
​Маша Петровић, ученица четвртог разреда Четврте гимназије у Београду, поред тога што је одличан ученик и дивна особа, има интересовања и таленте за које многи од нас нису знали. Она већ дуго пише и успешна је у томе, мада не воли тиме да се размеће.  Како сама каже, у поезији је почетник; као песникиња се опробала тек пре две године. Упркос њеној скромности, њен недавни успех на овогодишњем фестивалу Прехлад – зимски Препад,
Picture
​​који је одржан 5. и 6. фебруара, у организацији Културног центра Београда, сведочи да се песникиња не постаје, већ се рађа. Маша је својом поезијом стекла право да буде увршћена међу најбоље младе песнике Србије и тим поводом замолили смо је да за Super 4A blog каже коју реч.
​За почетак, да ли би хтела да нам кажеш нешто о томе када си и како почела да пишеш песме и шта је била та прва, подстицајна инспирација?
„Песме сам почела да пишем пре две године. Тада сам се сусрела са великанима спрске модерне. Све што сам написала у том периоду било је личне природе. Касније сам почела да упознајем авангардно песништво и са новим открићима на овом пољу и мој песнички израз постаје слободнији. Поступно долази и до тематских промена – више се окрећем друштву и критици неких појава у њему. Ипак, субјективни фактор је и ту веома важан, штавише, пресудан. Емпатија није нешто апстрактно; мораш осетити бол да би разумео како боли.“
​Да бисте наставили са читањем, кликните на Read More.

Read More
0 Comments

​Јанкова романтична поезија

2/9/2022

3 Comments

 
​Аутор текста:  Милица Бошковић III5 

Јанко Дубљанин je ученик трећег разреда Четврте гимназије у Београду. Како сам каже, стихове „саставља“ још од раног детињства, а поезију је почео да ствара и озбиљније да јој приступа од поласка у средњу школу. Учествовао је на многим песничким конкурсима, а по завршетку гимназије планира да објави збирку песама, као својеврсни песнички дневник одрастања. Од петнаестак песама које издваја по значају који оне за њега имају, највише је поносан на песму Шта остаје?
​
Оно што одликује Јанкову поезију је, данас неуобичајен, традиционални приступ, романтични тон, правилан стих и рима. У његовој поезији могу се уочити тематске сличности са стваралаштвом неких песника српске модерне, попут Ракића, веома чести
Picture
су мотиви звезда, очију, снова  које проналазимо код Диса, мада Јанко све то приписује случајности, тврдећи да нема узоре на које се угледа. Ако и постоје неки утицаји, примећује, онда они сигурно не потичу од тако великих имена из српског песничког стваралаштва, већ су много ближи нечему што припада свакодневици и популарној уметности какву су стварали кантаутори Ђорђе Балашевић, Арсен Дедић и Кемал Монтено. Признаје, међутим, да га привлаче вечне  романтичарске теме   и да воли да истражује у том подручју, откривајући шта је то непролазно што је једнако лепо данас колико је било и у деветнаестом веку, колико год данашњи свет изгледао грубо и не баш много романтично.  Кроз његове песме провејавају чежња, сумња, страх и туга због неузвраћене љубави.  
​
Чудно је то што, иако воли да је пише, Јанко нема склоност ка читању поезије. Поезија је његов инструмент за одливање отисака повремених снажних емоција или импресија, да му се не би отеле и завршиле у забораву. Његова лична лектира сасвим је другачија. Воли да чита прозу, а нарочито ужива у детективским романима Артура Конана Дојла и Мориса Леблана.  
Шта остаје?

Шта остаје после нас,

У ноћи посутој прахом белим?
 
Знам да знаш,
Неко ти рече, сутра се селим.
 
Но, зато друго и не преостаје,
Већ да се питам, шта то остаје.
 
Шта то веже наше сенке,
И у наша срца крочи?
 
Шта то мучи моју главу,
Шта то моје ноге кочи?
 
Након тебе остаће ми
празан простор, пуно суза.
 
Остаће ми ова песма,
Она твоја бела блуза.
 
Остаће и наше речи,
Наше стопе свуд по путу.
 
Сачуваћу једну слику,
Остаће ми у капуту. 
Јанко је веома свестран и воли да истражује у различитим подручјима. До поласка у гимназију  свирао је кларинет, воли да се бави спортом и успешан је у оријентирингу, учествовао на градским и републичким такмичењима из историје и географије,  у слободно време похађа часове креативног писања које води наставница књижевности Марија Стајић, а себе сматра великим филмофилом и љубитељем језика. По завршетку гимназије, планира да упише Правни факултет, а писање жели да негује као хоби. ​
3 Comments

    Аутори

    Ученици Четврте гимназије у Београду
    и наставници-ментори

    Архива

    December 2022
    July 2022
    June 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    November 2021

    Категорије

    All
    Другачији од других
    Конкурси
    Млади аутори

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Наша страница на Фејсбуку
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт