SUPER 4A BLOG!
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Наша страница на Фејсбуку
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт
Picture

Ања Аздејковић, писац филозофских есеја

11/27/2021

0 Comments

 
​Поводом Светског дана филозофије, Финско удружење наставника филозофије и етике (Finnish Association of Philosophy and Ethics Teachers - FETO), Филозофско друштво Финске (Philosophical Society of Finland - SFY),) и Удружење жена и феминистичких филозофа у Финској (Association for Women and Feminist Philosophers in Finland - NFY)) уз помоћ Норвешког философског удружења средњих школа, организује међународни догађај - Писање филозофског есеја, за ученике виших разреда средњих школа. Тако је и наша ученица, Ања Aздејковић, уз успешно менторство своје наставнице филозофије, Јелене Остојић, добила прилику да се представи као млади филозоф на овом међународном конкурсу, на који су своје радове послали ученици из десет земаља.
Међу 262 рада, колико их је било у конкуренцији, Ањин есеј освојио је бронзану медаљу!
​Мало је рећи да смо поносни.
Picture
​ANJA AZDEJKOVIĆ, THE FOURTH GRAMMAR SCHOOL, BELGRADE, SERBIA
 
“In argument about moral problems, relativism is the first refuge of the scoundrel.”
Roger Scruton: Modern Philosophy, London: Sinclair-Stevenson (1994), p.32.
 
In pursuit of the preservation of truths and rules tangible to it, mankind has historically relied upon dogmatic religions and righteous values to build its civilizations. Those exact truths built one upon another interchangeably, for thousands of years, creating what we knew as objective morality. It is of concern for those like Sir Roger Scruton, who wish to conserve what’s left of traditional, purposeful morale, that our modern civilization seems to be heading into the deep hole of cowardly relativism. Opposing a scoundrel, a one with a disintegrating sense of objectivity and purpose, with the repercussions of objective morality, will inevitably cause him to seek safety. Even if that safety is found in the destruction of principles of our society.
   As we move further away from objectivity and undertake the ideas of a post-modernistic nihilistic world, we make of ourselves those who are either comfortably and blissfully good, thus static, or those who hide their monstrousness behind the idea of relativism. When Sir Scruton compares relativism to a refuge, it insinuates that a man who behaves badly is afraid of how morality would cause him to face his flaws, and punish him. Relativism could thus be seen as a form of escapism from our own insufficiency.
  In such a sense, if we recognize that morality causes those who don’t match it to suffer, we see that it’s not really the morality that the scoundrel fears, but what it would inflict on him. Considering the scoundrel as someone who only obeys the ideas of uncertainty and relativism, his stands would likely transfer to how profoundly he would look onto his own suffering. In the words of Friedrich Nietzsche, “The meaninglessness of suffering, not suffering itself, was the curse that lay over mankind so far.”, we might find where that fear comes from. A dishonest man repudiates suffering by merging good and bad into one because he is inept from seeing the fundamentality of deed. In trying to remove the idea of objective morality, we also remove the idea of punishment and sorrow, thus getting rid of any chance to make meaning of our malicious dishonest deeds. Whilst diminishing the ideas of right and wrong, we rob ourselves of redemption, we rob ourselves of growth. 
A scoundrel might thus call upon the insignificance of our existence in the grandiosity of the universe, upon how anything good or bad we do will remain as such not causing any change. Any act of a man, would then just as the action of an ant, be seen as almost non-existing compared to this cold spinning rock that carries us in what seems to be infinite boundless space. But such states of mind come to be almost malignant when we aspire to find why morality was something that came to existence in the first place. It is not to be seen as a conscious act that one feels the inner serenity when doing good and a sense of emptiness when doing bad. Our intuitive and unconscious need for rightness will bring up the sentiment which tells us the only way to escape objective morality is by being untruthful to ourselves.
In a world filled with chaos that seems to harmonize itself with rules and principles which were obvious to us since ancient times, the undoing of them would be seen as a way one man could act from fear, from dishonesty and from hedonistic urges. The scoundrel who wants to subject the nature of morality to relativity and subjectivity is the one who seeks detachment from our true selves and our purpose. Thus giving existence a manmade feel, putting himself as the ultimate creator and letting the ego overtake.
 
Picture
0 Comments

,,Бунтовница” Искра Дејановић

11/20/2021

0 Comments

 
Интервју водила Илијана Мудрић II5
Текст написала Соња Мудрић II4 

Наша млада списатељица ​Искра Дејановић 

Picture
​Искра је свим својим читаоцима поручила да сагледају људе око себе, да буду захвални свима који их подржавају и свима који се око њих труде. Не сматра да свима може да се допадне оно што људи пишу .
Волела би да се захвали свима који су јој помогли у стварању ове књиге.



​​Пре само два месеца је почела нова школска година, а наша школа је већ остварила различите успехе. Нова генерација првака је кренула у нове походе на знање, док нам се у трећој години прикључила изванредна књижевница Искра Дејановић. Она је ученица III6 и већ је објавила свој први роман под називом ,,Бунтовница”. Искрина жеља је да у будућности буде професор књижевности јер, како каже, то је њена прва љубав. Значајну подршку према њеној љубави за књижевност пружали су јој одмалена бака и дека.  Роман је добио сјајне критике и тим поводом смо желели да поразговарамо са Искром о њему и да сазнамо нешто више о главној јунакињи Жарковачкој.
Радња је смештена у период измедју 2009. и 2010. године. Прва година која се спомиње у делу је 1999. када главна јунакиња има четири године. Жарковачка живи са својим сестром, а мајку су изгубиле у НАТО бомбардовању. Мајчинску фигуру им је одувек представљала комшиница Нина, наставница у основној школи коју похађа Жарковачка. Она проналази своју прву љубав, пролази кроз различите авантуре и сусреће се са различитим изазовима које пубертет доноси. Роман је написан у кратким поглављима како Искра каже „хроникама“ и врло брзо се чита. Цео текст романа је написан у 7. разреду, а издат је 2019.

Када си открила да си писац?

​,,Почела сам да пишем, када сам научила слова, са седам година. Почела сам да пишем из захвалности према другима, писала сам им песме, да им се захвалим за све што су учинили за мене и што су ми пренели љубав према књижевности. Али, одлучно сам почела да се бавим писањем у петом разреду, када је моја наставница српског језика видела таленат у мени. И тада је све кренуло. Видела сам Клетт-ов конкурс - ,,Приче за младе’’. Пало ми је на памет да оно што сам почела да пишем из љубави, за себе, преточим у роман који може да буде издат. 
Picture
​На конкурсу нисам успела ништа да освојим, али  ме је моја наставница и даље подстицала, јер је она заиста веровала у мене. Могу да кажем да је књига инспирисана мени драгим особама које су ми заиста помогле у стварању свега овога. Нисам била ни у каквој дилеми знала сам да могу да постигнем оно што сам наумила!”

Има ли овај роман своју предисторију? Против чега си се “побунила”?

​,,Сам наслов се пре свега односи на главну јунакињу, али се односи и на ликове који стоје иза ње. Оно што ме инспирисало да уопште напишем овај роман јесу мени драги људи, а идеја за саму радњу проистекла је из мог питања да ли породица мора нужно да буде повезана крвним сродством и зашто не мора, што се у току дела потврђује.”
Picture

​Шта нам приказују корице књиге?


,,Слика на самој корици је моја скица, али наравно она је прошла кроз пуно обрада да бисмо дошли до ове коначне слике. Не сматрам да она приказује неку сцену из романа, али док сам писала, сама ми се отварала савршена идеја како би ове корице требало да изгледају.”
Искрин омиљени део романа:
Нинина хроника
,,Моји дани су прожети медом и крвљу. Још увек негде у себи верујем да је Жарковачкина мама негде жива и да је чека. Знам да никоме не могу да надокнадим родитеља, али могу да јој будем нешто. Њено мастило је у мени оставило неизбрисив траг. Она и њена сестра, куда год њихове чизме буду ходале, остаће у мом срцу.“
​
Picture

Можеш ли да нам представиш своју јунакињу?

,,Рекла бих да неким делом Жарковачка приказује мене. Једним делом она није као ја јер њено и моје одрастање нису ни слични. Одрасла је без родитеља и одгојила ју је баш њена наставница. Она се кроз цео роман мучи размишљањем о томе ко јој је заправо мајка, кога тако уопште може да назове и ко јој је уопште породица. Она воли књижевност, боли је неправда и врло је везана за драге људе. Они је и чине, на неки начин, сличном мени."

Често се питамо шта је заправо писац желео да каже. Можеш ли сама да нам то откријеш?

​,,Мислим да не бих могла да извучем конкретну поруку овог дела. Свакако, роман говори о њеном животу, али како су мене учили, свако има право на своје мишљење, да са своје тачке гледишта сагледа и коментарише оно што чита, а опет, са друге стране, мислим да је главна тема и главна мисао која ме водила кроз цео процес писања то да породица не мора нужно да буде крвно сродство. Они људи који безусловно дају своју љубав су ми инспирација за само дело.”

Одломак који представља срж романа

Прича о добру и о злу
,,Једном нам је Нина причала легенду из неке књиге, како у сваком од нас постоји зрно добра и зла. Сећам се како је гледала све нас у очи па је стигла и до мене, Жарковачке Јошанов. Када се сетим ове легенде њен глас ми одзвања у глави и лик ми се појављује пред очима. У свакоме од нас постоји семе добра и зла и на крају победи оно које си више подстицао да расте.“
​
0 Comments

    Аутори

    Ученици Четврте гимназије у Београду
    и наставници-ментори

    Архива

    December 2022
    July 2022
    June 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    November 2021

    Категорије

    All
    Другачији од других
    Конкурси
    Млади аутори

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Наша страница на Фејсбуку
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт