SUPER 4A BLOG!
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Театар 4 на Инстаграму
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
    • Радознали биолози
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт

Петак, дан за ТоПиТ'o!

Picture
Picture
Picture

"Светско, не и наше" - бар засада...

12/23/2022

0 Comments

 
Picture
Још један мундијал је готов, иза нас је остало тридесетак дана пуних жеља, неизвености и фудбалских мајсторија. Пљуштале су емоције, било је радосних момената (прво полувреме против Камеруна и Швајцарске), али и оних мање радосних (друго полувреме против Камеруна и Швајцарске). Док су ватрени навијачи на трибинама „ментално гинули” за успех своје репрезентације, стручњаци (и лиценцирани, а још више инстаграм селектори) износили своје ставове, предвиђања резултата за наредно коло и указивали на грешке и судске преступе, неутрални посматрачи имали су пред собом праву спортску посласитцу. Све су то чари најважније споредне ствари на свету – фудбала. Једина утеха за недостатак најпрестижнијег трофеја у витрини нашег фудбалског савеза јесте што га нису освојили ни други са ових наших простора, па да нам доживотно трљају нос пехаром који смо ми прижељкивали... Шалимо се, наравно, у недостатку нашег тима на терену, многи су с поштовањем пратили наше комшије. Са вером у то да после два „непроласка” групе следи трећа срећа, ваш ТоПиТ'о двојац једногласно је одредио своју наредну тему: СВЕТСКО ПРВЕНСТВО у фудбалу. Пуни ентузијазма, поиграсмо се насловом претходног чланка "Светско, а наше", но нажалост, морали смо да додамо и једно не у средини.

Прво званично светско првенство одржано је у Уругвају 1930, а као најбољи извор о дешавањима и „крађи” домаћина намеће се Бјелогрлићев серијал Монтевидео, Бог те видео. Мало је познато да му је инспирација била истоимена књига славног спортског новинара Владимира Станковића, који данас живи и ради у Барселони. О његовој биографији можете се информисати овде. Пре Уругваја, за најважнију фудбалску манифестацију узимао се турнир на летњим олимпијским играма. ФИФА је покушавала и раније да створи такмичење оваквог обима, но то су биле „бетa-верзије” и аматерске организације у поређењу са овим што данас пратимо. У Монтевидеу, наступало је ни мање ни више него 13 земаља и то свега 4 европске: Француска, Румунија, Белгија и четврту већ знаш. Разлог малом одзиву били су катастрофални услови за припреме фудбалера, превасходно због мучног, десетодневног путовања до Јужне Америке, а затим и због па мало је рећи - притиска Уругвајаца, који су крајње озбиљно схватили ову прилику да освоје светски трофеј и на све то дозвола професионалцима да играју. Ово треће може бити компликовано за разумевање, зато ћемо  објаснити:

Професионални  фудбалер  је, по дефиницији, спортиста који за рад у  одабраној му делатности прима извесну своту новца, плату као сваки запослени. У то време нема баснословних уговора, преплаћивања играча. Штавише, није се могло нормално живети само од фудбала, већ су се појединци бавили и другим пословима. Фудбал им је био хоби и управо ти људи су сматрани аматерским играчима. Временом се ситуација променила, више се улагало у клубове и отуда први плаћени фудбалери!

Picture
Поглед на централни стадион Estadio Centenario у Монтевидеу. Број места: 90000
Такмичења се, попут Олимпијаде, одржавају на сваке 4 године у унапред одређеним земљама „домаћинима”. Тако је 1934. мундијал одржан у Италији са 16 држава учесница, а онда је уследила пауза у периоду од 1938. до 1950. током Другог светског рата. Постепено је број растао и достигао цифру од 32 национална тима који имају прилику да бране обележја и славу своје домовине. До сада је то најбоље полазило за руком Бразилцима са 5 титула и 7 одиграних финала, на укупно 22 Светска првенства. Недавно су нови шампиони постали Аргентинци у врло узбудљивом финалу против „петлова” и тако трећи пут освојили пехар свима 
Picture
Човек који је освојио све што је могао у сфери фудбала, чак је и власник слике са највише лајкова на Инстаграму
познатог облика. Оригинални трофеј  чува освајач до наредног турнира, када добија позлаћену реплику, а трофеј предаје у руке новог освајача. Трофеј ће 2038. бити замењен након што понестане простора за уклесивање имена нових победника. ​
Уз пехар долази и новчана награда симболичне вредности од 42 милиона долара. Поређења ради, Француска је 2018. победом над Хрватском зарадила 35, док је 1982. награда износила 20 милиона. Што се самог трофеја тиче, он није увек изгледао као овај који је нама познат. До 1970. године додељивала се Жил Римеова награда, названа по Французу који је дао иницијативу за организовање овог такмичења. 
Picture
Детаљније о трофејима, за фудбалске сладокусце
Picture
Трофеј  мундијала за жене
Фудбал, по навици, везујемо за мушки свет, али постоји, такође, истоврсно такмичење у женском фудбалу, нешто млађег „датума”. Прво такво спортско надметање  је одржано 1991. у Кини, када је победила селекција САД-а. Ова репрезентација освојила је до сада 4 златне медаље, 1 сребрну и 1 бронзану, на укупно 8 одиграних мундијала. Систем је мало другачијег формата формата – уместо 32 такмичи се 24 тима. 
Тиме бисмо завршили наше дружење за данас. Фудбал је, сложили се ми или не, активност која уједињује цео свет. То је магнет који везује више од 3,5 милијарди људи за телевизијски екран у току трајања финалног меча. Његов утицај на друштво и на млађе генерације врло је јак и слободно можемо рећи - свевремен. Једино шта се мења су фудбалске звезде, па данас деца хоће да буду као Меси, Роналдо, Мбапе... а раније су им  идоли били Марадона, Пеле и „Зуба Роналдо”. Иако су аутори овог текста већи љубитељи кошарке, морамо признати да је фудбал, за огроман број поклоника, много привлачнији спорт и дефинитивно праћенији од нама омиљеног „баскета”.
За крај - треба уживати у спорту, ма о којој дисциплини да говоримо, јер спорт је живот и живот је спорт како рекоше у једној познатој песми.
До следећег прилога, поздрављају вас 
Марко и Огњен
Извори:
https://www.footballhistory.org/world-cup/1930-uruguay.html
https://www.footballhistory.org/world-cup/index.html
https://www.britannica.com/sports/World-Cup-football
https://www.britannica.com/sports/Womens-World-Cup
https://www.fifa.com/tournaments/mens/worldcup/1930uruguay
https://www.mykhel.com/football/what-did-lionel-messi-wear-in-the-world-cup-trophy-presentation-know-here-204848.html
https://historyofsoccer.info/world-cup-trophy 
https://www.trtworld.com/sport/fifa-doubles-prize-money-for-women-s-world-cup-but-men-still-earn-way-more-21175
​
0 Comments

"Светско, а наше" на Нетфликсу

12/9/2022

0 Comments

 
Picture

​Након приче о билијару Огњен и ја правимо заокрет према кинематографији. Спонтаност је наша одлика, инспирација долази у тренутку, а ми је следимо. Уосталом, ако нешто занима нас, зашто не би и неког од вас! Рекли бисмо „врло скромно” да нам је засад интересантан избор тема, а данашња је – српски траг на међународној  сцени у домену седме уметности.
Верујемо да сте сви упознати са култним филмовима српске кинематографије, као што су „Ко то тамо пева”, „Национална класа” „Маратонци трче почасан круг”, „Балкански шпијун”, „Лепа села лепо горе”... Међутим, за анализу целокупног нашег филмског стваралаштва и мајсторских остварења наших, светски познатих, редитеља и глумаца, не би нам било довољно ни десет књига величине Толстојеве „Ане Карењине”, а не један сажети чланак. Зато смо одлучили само да истражимо колико су наши филмови данас доступни светској публици – завирили смо у Нетфликсову
(Netflix) листу савремених филмских остварења и међу њима нашли и нека светски позната, а наша имена. Нашли смо и два филма, а један од њих се савршено уклапа у актуелну школску лектиру, бар што се нас трећака тиче. 

​Прелиставајући непрегледни садржај најпознатијег стриминг сервиса Нетфликс (Netflix), oвај пут фокусирали смо се само на наше филмове и глумце који су пронашли пут до светске публике и тако постали, као у оној реклами, „светско, а наше“. Листа је, нажалост, скромна по броју наслова, али представља, надамо се, добар почетак. Дакле, крећемо од филма „Нечиста крв”.
-Наслов је већ свима познат – лектира  се „прочитати мора“! 
Picture
– па нам се учинило да је то редитељ Милутин Петровић нама учинио услугу, знајући да су филмови много интересантнији од читања, те је одлучио да средњошколцима олакша савлађивање градива приказујући радњу романа кроз игру на платну. ​
​Колико вас је помислило „Какав цар зар не, сад нећу морати да читам књигу за час обраде”? Не заноси се тако брзо читаоче, јер радња филма се не поклапа у потпуности са, суђеним ти по програму, романом. Заправо, она прати догађаје који су узроковали пропаст Софкине породице и њену несрећну судбину. Једини „спојлер” (како би Енглези рекли, али не део аутомобила, него назнака) који ћемо овде истаћи, је да филм сјајно 
Picture
Текст пре одјавне шпице који нас је „бацио у депру”
​објашњава прво поглавље, па и сам наслов Станковићевог дела, кроз „грехе предака”, посредством нама младима привлачнијег, визуелног медија. Топло ти препоручујемо да, уколико си у прилици, прелисташ Нетфликс, и нађеш овај филм. Чак и ако си прочитао роман, филм ће ти значајно олакшати оживљавање атмосфере, времена, а с тим и разумевање дела.
Picture
Picture
​Ево и Ђуричко ти се смеје што гледаш филмове само због школе. Доћи ћемо и до њега...
Други филм на који скрећемо пажњу је први  српски документарац који се  од средине ове године појавио на Нетфликс платформи – „Дуго путовање у рат”, Милоша Шкундрића. Радња обухвата догађаје од почетка XX века до атентата из 1914. који је, како тврди историја, проузроковао почетак „Великог рата”. Филм је објављен 28. јуна (симболичан датум) и од тада је доступан за претплатнике Нетфликсa. 
Picture
Picture
-Рекосмо већ да је листа српских филмова на Нетфликсу скромна, један играни и један документарни филм, али на сву срећу српски глумци се срећу (мала игра речи, без намере да залазимо у лирику) у разним филмским остварењима стране продукције. Поменимо Николу Ђуричка који тумачи улогу руског шверцера у новој сезони најпознатије серије Нетфликсове продукције „Чудније ствари” (Stranger Things). Странце је заиста придобио својом харизмом, што се види по реакцијама на интернету, те га можемо очекивати и у наставку поменуте серије или у неком другом жанру. 
Picture
Picture
-У још једној серији, која је убрзано стекла славу и попела се на врх листе најгледанијих - „La casa de papel”, запажен је и наш глумац Дарко Перић, у улози пљачкаша под именом Хелсинки.  
Picture
Picture
-Недавно је почео са емитовањем у Америци и руски филм „Довлатов” у ком главну улогу тумачи Милан Марић. Пратећи како расте његова популарност, жељно ишчекујемо овај филм и на нашем простору. ​
Picture
И веровали или не, стигли смо до краја данашњег чланка. Чујемо већ нечији уздах олакшања – Ух добро је, нису ме дуго давили, али ето нас већ следећег петка! Следеће недеље, поводом актуелног спортског дешавања, припремамо текст посвећен турниру најважније споредне ствари на свету.
​Велики поздрав, Марко и Огњен
Извори:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Life_and_Deeds_of_the_Immortal_Leader_Kara%C4%91or%C4%91e
https://www.filmneweurope.com/news/serbia-news/item/123552-first-serbian-doc-released-on-netflix
https://nova.rs/zabava/showbiz/film-milana-marica-osvaja-netfliks-u-americi-srpski-glumac-blista-preko-bare/ 
https://rs.n1info.com/kultura/film-dugo-putovanje-u-rat-milosa-skundrica-na-netfliksu-u-evropi/ ​ 
https://filmitv.rs/2022/06/12/stranger-things-cetvrta-sezona-nikola-djuricko/
http://2018.fest.rs/Filmovi/4032/DOVLATOV.shtml
https://www.netflix.com/rs/title/80192098
​

​

0 Comments

    Аутори

    Марко и Огњен из Четврте гимназије

    Архива

    December 2022
    November 2022
    October 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022

    Категорије

    All
    Питања за размиљање
    Разне теме и дилеме

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Театар 4 на Инстаграму
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
    • Радознали биолози
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт