SUPER 4A BLOG!
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Наша страница на Фејсбуку
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
    • Радознали биолози
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт
Picture

Picture

Петак, дан за ТоПиТ'o!

Picture

Монголско царство и ми

4/29/2022

0 Comments

 

О монголским освајањима и Џинги који  мисли да је потомак моћног кана

Picture
Прелазећи преко моста на Ади пре неки дан, аутобус се зауставио наспрам хиподрома. Коњи су били на свом уобичајеном тренингу, а мој другар и ја смо их посматрали. „Мислиш ли да би могао да јашеш неког од њих без седла?“, изненада ме упита друг. „Као Монголи...“ Слегао сам раменима, напросто никад нисам размишљао о томе. Али он је наставио, очигледно инспирисан призором. „Можда бих ја могао. Имам то у крви, брате, сигурно.“ У моменту сам се сетио његове већ помињане и прилично егзотичне приче одраније. Наиме, он тврди да је потомак Џингис-кана! Притом, ваља напоменути да је бељи од Сибира у јануару. Зато га је друштво из клуба прозвало Џинга. Ипак, иако има такве чудне приче, Џинга је добронамеран и великодушан, увек спреман да те саслуша и пружи пријатељски савет. Што би се рекло готиван лик. А и занимљив је понекад са свим тим ловачко-риболовачким причама, попут ове. Као главни доказ да му је Џингис-кан некакав аскурђел, шта ли... он наводи свој агресиван стил игре (који углавном заврши избацивањем са терена због техничке грешке, нервним сломом тренера или потпуним избацивањем из игре). Једном смо га питали зна ли он уопште ко је био Џингис-кан, а он је полуувређен, ауторитативно изјавио: „Ма браћо бре, знам, па није Џинга индијанац...” И тако нас је оставио ускраћене за одговор, а ми нисмо хтели да наваљујемо и да га бламирамо. Ипак, из тих Џингиних монголских прича поникла је идеја за нови чланак на ТоПиТу.    

​Познато нам је да политичка карта света није одувек била као у данашње време. Мање области спајале су се у јединствене државе (уједињење Италије, Немачке, Вијетнама, Јемена...), док су се друге земље распадале на две или више суверених територија (Франачка држава, Совјетски Савез, СФРЈ, Репбулика Чехословачка...). Поједине су у прошлости биле колоније великих европских сила (САД, Бразил, Аргентина, Индонезија, Индија, Нигерија...), док се неке и даље сматрају прекоморским поседима и департманима (за Французе су то Мартиник и Француска Гвајана, за Данце Гренланд и Фарска острва).
Узроци ових промена проистичу из унутрашње политике, присуства различитих доктрина (сепаратизма, регионализма, аутономаштва), али и спољне политике, различитих врста притисака, колонијализма деколонијализма, укључујући и ратне сукобе. Земље тако настану, развијају се, постану чак и светска сила, а онда се једноставно распадну и нестану са мапе света. Много је таквих моћних царстава било у историји.
​У овом чланку говорићемо  о постанку, развоју и распаду Монголског царства. ​
Picture
Позајмљено: https://sc51orel.ru/bs/istoriya-srednih-vekov/the-emergence-and-stages-of-the-development-of-the-mongol-empire-genghis-khan-and-the-creation-of-a-single-mongolian-state.html
Ова моћна држава, под чијим ногама је у једном тренутку било пола познатог света и од чије силе и разорности су стрепели бројни народи, основано 1206. године у време владавине Џингис-кана. Овај моћни и широм света познати освајач рођен је под именом Темуџин.  Иако је био тек син поглавара једног малог монголског племена, Јесугаја, он успева да порази Ванг-кана, тада најистакнутијег вођу Монгола. Након те борбе и преузимања моћи у држави, преименовао се у Џингис-кана. Осим што је територијално проширио државу, развијао је унутрашњу организацију царства: ујединио је бројна монголска племена, утврдио порез, изменио је законе, успоставио феудализам. Кључ успеха његове армије налазио се у примени најмодернијег оружја тог доба у свету. Његова лака коњица која се кретала брзо и окретно, била је наоружана модификованим луковима и стрелама, носила кожне оклопе, а уз то, монголска војска користила је и барут. Војску је стимулисао кроз систем награђивања оданих ратника, било територијом било напредовањем у  политичкој хијерархији. Од народа и етничких група које би покорили, Монголи су усвајали борбене вештине и стратегије, прилагођавали их себи и тако континуирано усавршавали своју војску. 
Picture
Позајмљено: https://sr.m.wikipedia.org/sr/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Thur%C3%B3czy_Tat%C3%A1rj%C3%A1r%C3%A1s.JPG 
​На врхунцу своје моћи, Монголија је била највеће царство на свету, са око 100 милиона становника. Простирала се између Корејског полуострва на истоку, Арабијског мора на југу, делова данашње Румуније, Украјине и Белорусије на западу и Бајкалског језера северу. Толика територија (по проценама између 20 и 24 милиона   Била је то највећа копнена држава у историји, а по укупној површини друга по величини, одмах после Велике Британије са свим њеним колонијалним поседима. Престоница Монголског царства био је Каракорум (што треба разликовати од планинског венца на југу Азије), а владар је носио титулу кана или кагана.
Од тренутка када је Темуџин преминуо, почиње и постепено парчање територије. Смрћу Кублај-кана 1294. године царство се поделило на 4 државе, а све су се до 1386. распале. Биле су то: Златна хорда – која је обухватала делове данашње Русије, Украјину, делове  Казахстана; Чагатајски канат – чинили су га делови Казахстана, Туркменистан, Таџикистан, Киргистан, Узбекистан и Афганистан; Илканат – сачињен од територије данашњег Ирана, Ирака, делова Афганистана и Пакистана; Област којом је управљала династија Јуен, око данашње Кине.
Picture
Анастас Јовановић: Победа краља Милутина над Татарима
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Victory_of_king_Milutin_over_Tatars.jpg

​Посебно су интересантне монголске ратне операције и освајања на тлу Европе, спровођена током инвазије од 1236. до 1242. године, с тим да су борбе биле присутне све до краја 13. века. Из серије офанзива на подручју земаља Источних и Јужних Словена, издвојили бисмо сукобе са Србијом.
У првом походу из 1282.  године Монголи су савезници византијског цара Андроника II Палеолога. То је било у првој години владавине краља Милутина. Срби су са лакоћом савладали противничку војску на југу територије, с обзиром на то да је она претрпела и велике губитке прелазећи набујали Бели Дрим. Том приликом, одрубљена глава монголског војсковође послата је краљу. Други поход је узрокован територијалним ширењем Србије према Бугарској. Након што су претрпели пораз, бугарски племићи Дрман и Куделин  одлазе да се пожале тадашњем владару Златне хорде, кану Ногају, чији су они били вазали. Свестан постепеног губљења контроле, Ногај одлучује да покрене велики напад на Србију, који је Милутин спречио. Послао је делегацију у Цариград да преговара са Монголима, након чега је закључен мир.
Када већ говоримо о краљу Милутину, да ли сте знали да је овај краљ слао свог сина, Стефана Дечанског, два пута у Цариград као таоца?  Један је био након Стефановог покушаја да свргне оца са власти, а други, историјски старији, повезан је са Монголима. Један од  услова за склапање мира са Ногајем био је да краљ пошаље сина и децу угледних српских племића као таоце у данашњи Истанбул. Овим чином обезбеђено је да се Милутин неће ширити према истоку.  
​Према историјским изворима Џингис-кан и остали владари Монголског царства остали су упамћени по својим нехуманим, вандалским поступцима, као што су масовно убијање непријатеља и уништавање т њихових градова до темеља. Наилазили су као стихија и иза њих није остајало ништа. Нису подизали ни своје грађевине, нити остављали било какав видљиви кутурни траг. Ипак, нешто је трајно остало као последица њиховог продора у Европу – остварена је трговачка веза између Европе и Далеког истока, познатија као Пут свиле.
У уводу у овај чланак поменуо сам свог другара Џингу и његову личну легенду о монголском пореклу. Истражујући о овој теми, наишао сам на неке занимљивости које отварају могућност да се та легенда бар малчице приближи истини. 
Picture
Позајмљено: https://kerchtt.ru/bs/interesnye-fakty-o-chingishane-mezhdunarodnaya-pochtovaya-sistema-mongolskaya/
Позната је изјава Џингис-кана: „Највећа радост човека јесте да порази своје непријатеље, да присвоји све што поседују (...) и да у своје наручје узме њихове жене и кћери”. Идући трагом легенде о навикама и понашању овог освајача, група научника утврдила је генетским испитивањима, да око 17 милиона мушкараца на Земљи води порекло управо од Џингис-кана! Пошто данас има око  3 милијарде и 970 милиона мушкараца на целој планети, математичким путем долазимо до закључка да су шансе 0,42 % да је неко од нас, па тако и наш Џинга,  далеки потомак Џингис-кана. Дакле, ко ће га знати, можда је наш  друг ипак говорио истину.    

До неке нове теме, поздрављају вас
Марко и Огњен

0 Comments

​Свемирски телескоп – Џејмс Веб (JWST)

4/22/2022

0 Comments

 
Picture
​ 
Колико често мислите о свемиру, далекој будућности, животу на другим планетама? Мало, мало, па чујемо да је неки ултрабогаташ купио пар ари плаца на Марсу, да је у свемиру закупио ово или оно, да се спрема на турнеју по Млечном путу... Све саме бизарности... Можда то вама тако изгледа, али Огњен и ја смо убеђени да такве ствари више нису само научна фантастика. У последње време, баш нам окупира пажњу моћни лелескоп Џејмс Веб. А кад је већ тако, зашто то не бисмо поделили са вама? Нећемо много да „давимо“, само хоћемо да вам скренемо пажњу да постоје и ствари у чијем средишту није само сива  и досадна свакодневица.

Човек је увек тежио изучавању васионе, бескрајног простора у ком су смештена најразличитија небеска тела. Развитком људске цивилизације стечена је потпунијa слика о свемиру. Захваљујући Галилејевом ванвременском открићу звезде су нам постале „ближе“, а из године у годину наше међурастојање све „мање“. Другим речима, кушамо плодове научног успеха, па оно што је било бескрајно далеко некад више није тако несавладиво.
Picture
Позајмљено са:https://www.theweek.in/news/sci-tech/2020/02/11/astronauts-for-india-human-space-flight-start-training-in-russia.html
​Наша данашња тема односи се на технолошко откриће које је добило име по бившем директору НАСА-е Џејмсу Вебу. Телескоп постављен на летелици лансиран је прошле године на подручју Јужне Америке. За разлику од његовог предходника (Хабловог телескопа), овај телескоп има већи пречник примарног огледала, опажа предмете на значајно већој раздаљини и отпорнији је на ниске температуре (испод 50 келвина!). Настао је у кооперацији између НАСА-е, ЕСА-е и КСА-е. Израда пројекта започета је крајем 20. века (1996. године) и, упркос бројним економским потешкоћама, довршена је 2016. године. Његова мисија је вишеструке природе: праћење еволуције космоса, истраживање удаљених галаксија и разјашњавање порекла живота. 
Picture
Позајмљено са: https://www.bbc.com/news/science-environment-60771210
​Телескопска слика, коју овај чудесни производ савремене технологије  бележи, мозаичне је структуре, а задатак научника је да све те појединачне снимке складно увежу како би добили приказ звезде (све то помало подсећа на слагање пазли). Пројекција је сачињена од 18 фрагмената, а прва таква је „ухваћена“ 11. фебруара 2022. године.
Picture
Позајмљено са: https://www.asc-csa.gc.ca/eng/satellites/jwst/news.asp#2022060
 
Скраћенице:
  1. НАСА – националана ваздухопловна и свемирска администрација (Сједињене Америчке Државе)
  2. ЕСА – европска свемирска агенција
  3. ЦСА – канадска свемирска агенција
 За оне који желе да знају више  - линкови ка литератури:
 А) https://nasasearch.nasa.gov/search?query=webb+telescope&affiliate=nasa&utf8=%E2%9C%93
 Б) https://www.nasa.gov/mission_pages/webb/about/index.html
 В) Википедија – Свемирски телескоп Џејмс Веб

До следеће теме, поздрављају вас Марко и Огњен!
0 Comments

Пар речи о филму

4/15/2022

0 Comments

 
Picture
Седели смо у кафићу поред сале после већ уобичајеног тренинга. И теме су биле уобичајене: ко ће освојити прстен у NBA лиги, а ко MVP награду; о страном репу и овогодишњем „Гремију”.
И тако кроз разговор дотакли смо се и новијих филмова. Прокоментарисали смо 9. део саге „Паклене улице” (сувише добар превод за
„Fast & Furious”).
Одједном је „радијатор” (како радио-водитеља зове наш друг Џинга)  најавио скори излазак наредног, а уједно и последњег филма из овог серијала. Кроз ту причу смо се дотакли невероватног напретка филмске индустрије за кратко време. „А колико је заиста времена прошло од првог филма? И како ли је све ово што ми данас можемо да гледамо обогаћено безбројним ефектима и анимацијам, изгледало на почетку?”  Некако спонтано смо сви заћутали. Да би прекинуо тишину, Сингер је запевао (јасно вам је одакле му тај надимак). А ја смо тог тренутка пожелео да следећи чланак за ТоПиТо буде о овој теми. Уживајте:     

Реч филм означава серију слика које се продукују великом брзином на платну, стварајући илузију  кретања. Ова оптичка варка произилази из пхи феномена (грч.φ + феномен), који је дефинисаo немачки психолог Макс Вертхајмер у 20. веку. Израда филмских слика врши се фотографисањем правих сцена камером за снимање и њиховим мешањем са компјутерски обрађеним приказима, уз употребу специјалних ефеката. Дакле, филмско остварење је коначан производ кинематографског процеса. Та реч грчког порекла (κινεμ-кретање и γραφειν-писати, описивати) означава уметност снимања ових „покретних” слика. Иначе, назив филма повезан је са танком, флексибилном, углавном пластичном траком на којој се налази састав филмског приказа.
Picture
Позајмљено:https://www.imdb.com/title/tt0018037/
​Најстарије дело седме уметности настало је 1895. године, а његови творци су браћа Лимијер (фра. Lumière- француски хемичари и аутори првог филма). Његов назив је „Улазак воза у станицу” и оно је представљено јавности у Гранд кафеу, 28. децембра исте године. Истовремено, на подручју севрноамеричког континента људи запослени у филмској индустрији се масовно досељавају у Холивуд, градску четврт Лос Анђелеса. „Џез певач“ био је први звучни филм створен 1927. управо у овом граду. Занимљива је реплика глумца у том филму, Ал Џолсона: „Wait a minute, wait a minute I tell yer, you ain`t heard nothing` yet” (Сачекајте, сачекајте, још нисте чули све!). Ова реченица била је увертира у свет филма какав данас познајемо. Наредне године излази филм „Светла Њујорка”, који је употпуности био озвучен (у претходном су се могле чути само су неке музичке композиције и одабрани дијалози).
 Паралелно са развојем модерне технологије, кратки и црно-бели филмови прерашће у  стваралачки подухват обогаћен анимацијама направљених на рачунару. Први такав филм био је „Прича о играчкама” (Toy Story) објављен 1995. године. Упркос присуству компјутера, поступак је у почетку био напоран и дуготрајан. Тако је за  анимирани филм „Шрек 2” било потребно три године да се сними, али је због своје иновативности и за кратко време, од свега 25 дана, ауторима и продуцентима направио огроман профит (од око 340 милиона долара). Своје гласове јунацима најчешће су позајмљивали људи који су радили на стварању филма, а некада су директори филма плаћали милионе долара познатим глумцима да „дају” свој глас неком анимираном јунаку. Такође је од 1992. установљена и награда Ени (енг.Annie) за најбоље анимирано остварење. Њен старији брат од тетке , Оскар (енг.Oscar), постоји од 1929. године и представља награду за најбољег глумца, глумицу, редитеља, сценаристу и тако редом...  
У оквиру модерних филмова све су учесталији специјални ефекти (SPFX или SFX) и они изазивају импресије које се не могу постићи у нормалним условима (путовање кроз галаксије, велике експлозије, уметање или уклањање неких објеката са сцене). Захваљујући тим механизмима популарност су стекли: филмови серијала „Ратови звезда” и „Паклених улица”, „Парк Јуре”, „Одисеја у свемиру”, као и бројна друга научно-фантастична и авантуристичка дела.
Picture
Позајмљено са: https://wallpaperaccess.com/fast-and-furious-6-desktop
Улога филма јесте да нас забави, али и да нас поучи, информише, образује или да на „фињака” критикује друштво и нас у њему. Понекад филм има и ту улогу да  зближи породице и пријатеље  (поготово за време „филмских вечери“). Без обзира на то да ли више волите новије креације или сте љубитељи познатих класика, филм припада свима и својом разноврсношћу омогућава то да нам филм никад не буде „смор”. Штавише, занимљив филм поуњава и оно време „после“ када препричавамо, објашњавамо или се препиремо око тога шта нам се у филму јесте или није допало.

До следеће теме, поздрављају вас Марко и Огњен
Извори: 
1.https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%BC
2.https://www.history.com/news/the-lumiere-brothers-pioneers-of-cinema
3.https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/you-ain-t-heard-nothing-yet-how-one-sentence-uttered-by-al-jolson-changed-the-movie-industry-464743.html
4.https://sr.wikipedia.org/wiki/Specijalni_efekti
5.https://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Awards 


0 Comments

Шта је то Блиски, а шта Далеки исток?

4/8/2022

0 Comments

 
Picture
Пре неки дан сам читајући објаве на друштвеним мрежама о Катару, домаћину светског првенства у фудбалу, налетео на термин „Блиски исток”. Сећам се да смо га помињали у основној, на географији, али сам потпуно заборавио значење. „Ма нема везе, зато постоји Википедија”. Из знатижеље сам бацио око и на текстове других сајтова и наишао на свакаква објашњења. ​
Потпуно збуњен компликованошћу коју су задале те две речи, одлучио сам да ту тему размотрим са ортацима и сазнам шта они мисле о томе. 
​Откуда уопште такав назив? „Рекао бих да је то име за део Азије ближи Европи, то мора да су они колонизатори...”, мислио је Огњен, али није био сигуран. Наш заједнички друг је рекао да су то увели Американци који све називају истоком јер су они најзападније (иначе „равноземљаш по уверењу”). Други је сматрао да смо ми, Срби, тај појам измислили да бисмо означили све земље источно од нас у Европи, а да се  „Далеки исток” односи на азијске државе. Остали су такође излагали своје идеје о томе шта је коме источније од истока, а шта би било у средишту истока... па је дискусија била све занимљивија, уз повремени смех због неких духовитих закључака. Касније смо, нормално, прешли на друге теме, али идеја да се истраже ова два појма и даље је остала. Зато смо Огњен и ја одлучили да, у оквиру овог чланка, мало освежимо знање о Блиском и Далеком истоку.  
​
Picture
​Појмови Блиски и Далеки исток односе се на области азијског континента и чести су у свакодневном говору. Њихова етимологија везана је за период позног средњег века и почетка великих географских открића. Европљани су, пре турске опсаде Цариграда, били у јаким трговачким односима са Оријентом (Блиским истоком), најчешће увозећи зачине, тканине и драго камење. 
Са друге стране, „Пут свиле“ је  омогућио остваривање веза са Источном Азијом и откривање пиринча, жада, свиле и керамике. Након пада Цариграда, прво подручје које колонизатори истражују било је Индијско полуострво и пут до њега. Њихов циљ био је откривање и обезбеђење сталних извора јефтиних ресурса, али и ширење свог утицаја на ваневропској територији.
Познато нам је да су на подручју овог континента настале и најстарије људске цивилизације (Сумери, Вавилонци, Египћани, Индијци и древни Кинези). Џејмс Хенри Брестед, амерички археолог на прелазу 19. у 20. век, дао је назив делу југозападне Азије са Египтом „Плодни полумесец“. То је регион између река Јордан, Еуфрат, Тигар и Нил у ком се интензивно развијала ратарска делатност због топле климе и плодног земљишта.  ​
Picture
Камиле и бедуини, једна од најчешћих асоцијација на Блиски исток
Слика позајмљена са: ​https://sr.erch2014.com/obrazovanie/87908-beduin-eto-kochevnik-pustyni.html
​​Да бисте наставили са читањем, кликните на Read More.

Read More
0 Comments

Да ли је Земља „стварно” равна плоча?

4/1/2022

0 Comments

 
Picture

​Возили смо се аутобусом после кошарке, пре неколико дана са једним другаром са којим тренирамо. Он је баш имао потребу да настави раније већ започету тему о облику Земље. Иако нам искрено и није било до тога у пуном  аутобусу, он се није обазирао.
 
-Ма немаш ти појма, кад ти кажем! Каква бре кугла, какав глобус и те глупости!? Равна је! Мис'им, не оно баш као даска, него онако мало као, како се оно зове, као диск, е, да, као диск! 
Млео је као навијен, а  Огњен је покушавао  да га разувеи, али безуспешно...
-Ма где си ти растао човече, шта лупаш, људи лете у свемир, сателити снимају, а ти верујеш у то... Ма бре, и пре хиљаду година су знали да је округла, а ти си сад прочитао шта је нека будала сањала... Ћути да те не чује неко, да ти се не смеју!
Разговор смо прекинули тако што смо изашли на следећој станици, али намера да ову тему детаљније истражимо је остала. Зато ћемо овај прилог посветити Земљи и ономе што је у вези са њом утврдила наука.
Picture
Позајмљено са: https://nationalgeographic.rs/priroda/zemlja/a23405/kako-bi-i-da-li-bi-ravna-zemlja-funkcionisala.html
​Сигурно сте чули, барем једном у животу, да Земља „у ствари” није округла, већ равна. Без обзира на то што смо сви у школи учили о томе колико је проблема научницима у прошлости донела ова свеопшта заблуда, а неке од њих је чак то коштало и живота, има и данас оних који не схватају како то да људи не попадају са Земље кад је тако округла.
Разумљиво је што су људи из старих цивилизација тако размишљали. Они су тек проучавали и откривали како свет функционише и то без бројних инструмената којима научници данас располажу. Ствари које човек није могао да разуме, објашњавао је онако како му је изгледало логично. Удар грома, због огромне енергије и разорности, али и зато што је његов невидљиви извор долазио с неба, тумачио је као незадовољство богова. Чак и када су мудри људи открили порекло многим „необјашњивим” појавама, теорије би биле оспораване уколико се нађу у нескладу  са политиком световних владара и осталих ауторитета, који су увек били „уздигнутији” у односу на остале људе. Обичан народ је држан у покорности и страху, а владари и духовне вође су својим поданицима манипулисали и експлоатисали их, држећи их у уверењу да тако чине богове срећним. 
​Да бисте наставили са читањем, кликните на Read More.

Read More
0 Comments

    Аутори

    Марко и Огњен из Четврте гимназије

    Архива

    December 2022
    November 2022
    October 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022

    Категорије

    All
    Питања за размиљање
    Разне теме и дилеме

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Насловна
    • О нама
  • Секције разне
    • Млади предузетници
    • Визуелне уметности
    • Драмска секција >
      • Наша страница на Фејсбуку
    • Креативно писање
    • Дебатни клуб
    • Радознали биолози
  • Представљамо
  • Колумне
    • Кажи ми шта читаш и знаћу...
    • Петак, дан за ТоПиТ'о
    • Разгледница
  • IV у спорту
  • Контакт