Ауторке апликације Соња Мудрић, Ања Ковачевић и Илијана Мудрић
Данас жене чине 20% свих научница у области техничкo-технолошких наука запослених у свету, а ове професије имају највећу вредност и доприносе стварању нове дигиталне цивилизације. С друге стране, примери у највише развијеним земљама света, као и бројна истраживања, показују да су најуспешнији у друштву, најпродуктивнији, најкреативнији и најиновативнији тимови у предузећима и институцијама, управо они у којима су подједнако укључени и жене и мушкарци.
С тим у вези, поставља се питање зашто је данас тако мало жена у СТЕМ области? Ако је ситуација у прошлости била негативна по жене, има ли простора за унапређење њиховог положаја данас? Компанија Microsoft урадила је студију која је показала да се девојке у Европи интересују за науку и школске предмете из области наука већ са једанаест година, а затим брзо губе интересовање када напуне петнаест година. Један од разлога је што девојке често не сматрају да су такозване СТЕМ каријере креативне и да имају позитиван утицај на свет. Зато је тим ученица из Четврте гимназије у Београду одлучио да осмисли иновативну веб апликацију „Кућа паметних“ која ће подстаћи девојчице да се укључе у СТЕМ науке на занимљив и интерактиван начин!
Да би се у игри прешло на следећи спрат, или ниво, како се то у терминологији видео-игара обично назива, морају се решити задаци у све четири просторије.На сваком спрату играче, то јест њихове аватаре, чекају као водичи познате светске научнице - Мариса Мајер (технологија), Мари-Софи Жермен (математика), Грејс Хупер (програмирање) и Лилиан Гилбретх (инжењеринг) чекају вас на првом спрату. Свака ће посетиоцима представити своје интригантне животне приче и притом, надамо се, отклонити све сумње које би се могле појавити током виртуелне авантуре у свету наука.
На другом спрату се налазе још четири собе. Тамо вас чекају још четири веома важне СТЕМ дисциплине – биологија, физика, астрономија и рачунарство. Водичи на овом спрату или нивоу су Барбара Маклинток (биологија), Каролина Хершел (физика), Лиза Мајтнер (астрономија) и леди Ејда Августа Бајрон, грофица од Лавлејса (математика и информатика). Задивљујућесу биографије ових жена и изненађујуће неправде кроз које су прошле да би дошле до свог циља. Али управо то може подстицајно јер показује да се за своје циљеве треба борити уместо да чекамо да нам неко оствари снове или нам да дозволу да их саме остварујемо.
Четири собе на трећем спрату посвећене су биохемији, палеонтологији, медицини и молекуларној биологији. Сматрамо да су ове области веома интересантне подједнако за девојке као и за младиће. Кроз њих вас воде Дороти Хоџкин (биохемија), Мери Енинг (палеонтологија), Марија Монтесори (медицина) и Розалинд Френклин (молекуларна биологија). Изабрали смо ове научнице јер верујемо да су допринеле свету у ком ми данас живимо. Неке од њих су добитнице Нобелове награде, мада су радиле, стварале и живеле у тешким условима, непоколебљиво верујући у себе док су њихове мушке колеге омаловажавале њихов рад.
Задаци у просторијама су осмишљени на следећи начин: У свакој просторији постоји неколико захтева. На пример, у соби програмера морате открити код који вам помаже да дођете на други спрат, а у кабинету рачунара морате дешифровати бинарни код који вам даје могућност директног одласка на следећи спрат. Физичарка Каролин Хершел открила је комету која је пала на Земљу, па ће зато играчи научити нешто о остацима те комете. Успут, у палеонтолошкој соби открићете многе фосилне остатке у слојевима Земљеи решавати задатке у вези с том темом. У кабинету за астрономију чекаће вас задатак да повежете сазвежђе, а решење тог задатка откриће вам координате астероида који морате да пронађете у галаксији. Када пронађете астероид, биће потребно из њега извучете минерал сачувате га за употребу у суседној просторији и тако редом. Врло узбудљиво и пуно изазова.
Игрица је дизајнирана тако да буде интерактивна, забавна, информативна и едукативна, тако да девојке могу да уживају откривајући тајне науке која их привлачи. Захтеви игрице прилагођени су узрасту и оцењују се од лаких ка тежим. Како прелазите на следеће спратове, задаци су сложенији и захтевају више размишљања и знања.
Тренутно наша кућа паметних има три спрата, али ми желимо да радимо на побољшању апликације, и тренутно смо у процесу креирања нових задатака за следеће спратове. Надамо се да ће Тhе House of Clever постати небодер знања у чијим собама ћемо се нас три, ауторке апликације, у будућности срести!
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
АуториУченици Четврте гимназије у Београду и наставници-ментори Архива
December 2023
Категорије |