![]() Седели смо у кафићу поред сале после већ уобичајеног тренинга. И теме су биле уобичајене: ко ће освојити прстен у NBA лиги, а ко MVP награду; о страном репу и овогодишњем „Гремију”. И тако кроз разговор дотакли смо се и новијих филмова. Прокоментарисали смо 9. део саге „Паклене улице” (сувише добар превод за „Fast & Furious”). Одједном је „радијатор” (како радио-водитеља зове наш друг Џинга) најавио скори излазак наредног, а уједно и последњег филма из овог серијала. Кроз ту причу смо се дотакли невероватног напретка филмске индустрије за кратко време. „А колико је заиста времена прошло од првог филма? И како ли је све ово што ми данас можемо да гледамо обогаћено безбројним ефектима и анимацијам, изгледало на почетку?” Некако спонтано смо сви заћутали. Да би прекинуо тишину, Сингер је запевао (јасно вам је одакле му тај надимак). А ја смо тог тренутка пожелео да следећи чланак за ТоПиТо буде о овој теми. Уживајте: Реч филм означава серију слика које се продукују великом брзином на платну, стварајући илузију кретања. Ова оптичка варка произилази из пхи феномена (грч.φ + феномен), који је дефинисаo немачки психолог Макс Вертхајмер у 20. веку. Израда филмских слика врши се фотографисањем правих сцена камером за снимање и њиховим мешањем са компјутерски обрађеним приказима, уз употребу специјалних ефеката. Дакле, филмско остварење је коначан производ кинематографског процеса. Та реч грчког порекла (κινεμ-кретање и γραφειν-писати, описивати) означава уметност снимања ових „покретних” слика. Иначе, назив филма повезан је са танком, флексибилном, углавном пластичном траком на којој се налази састав филмског приказа.
Паралелно са развојем модерне технологије, кратки и црно-бели филмови прерашће у стваралачки подухват обогаћен анимацијама направљених на рачунару. Први такав филм био је „Прича о играчкама” (Toy Story) објављен 1995. године. Упркос присуству компјутера, поступак је у почетку био напоран и дуготрајан. Тако је за анимирани филм „Шрек 2” било потребно три године да се сними, али је због своје иновативности и за кратко време, од свега 25 дана, ауторима и продуцентима направио огроман профит (од око 340 милиона долара). Своје гласове јунацима најчешће су позајмљивали људи који су радили на стварању филма, а некада су директори филма плаћали милионе долара познатим глумцима да „дају” свој глас неком анимираном јунаку. Такође је од 1992. установљена и награда Ени (енг.Annie) за најбоље анимирано остварење. Њен старији брат од тетке , Оскар (енг.Oscar), постоји од 1929. године и представља награду за најбољег глумца, глумицу, редитеља, сценаристу и тако редом... У оквиру модерних филмова све су учесталији специјални ефекти (SPFX или SFX) и они изазивају импресије које се не могу постићи у нормалним условима (путовање кроз галаксије, велике експлозије, уметање или уклањање неких објеката са сцене). Захваљујући тим механизмима популарност су стекли: филмови серијала „Ратови звезда” и „Паклених улица”, „Парк Јуре”, „Одисеја у свемиру”, као и бројна друга научно-фантастична и авантуристичка дела. Позајмљено са: https://wallpaperaccess.com/fast-and-furious-6-desktop Улога филма јесте да нас забави, али и да нас поучи, информише, образује или да на „фињака” критикује друштво и нас у њему. Понекад филм има и ту улогу да зближи породице и пријатеље (поготово за време „филмских вечери“). Без обзира на то да ли више волите новије креације или сте љубитељи познатих класика, филм припада свима и својом разноврсношћу омогућава то да нам филм никад не буде „смор”. Штавише, занимљив филм поуњава и оно време „после“ када препричавамо, објашњавамо или се препиремо око тога шта нам се у филму јесте или није допало.
До следеће теме, поздрављају вас Марко и Огњен Извори: 1.https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%BC 2.https://www.history.com/news/the-lumiere-brothers-pioneers-of-cinema 3.https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/you-ain-t-heard-nothing-yet-how-one-sentence-uttered-by-al-jolson-changed-the-movie-industry-464743.html 4.https://sr.wikipedia.org/wiki/Specijalni_efekti 5.https://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Awards
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
АуториМарко и Огњен из Четврте гимназије Архива
December 2022
Категорије |